packshot poznań 1920 2

Nie szata zdobi człowieka

Ale szatą wyrażamy powagę uroczystości.

Choć wiem, że w dzisiejszej modzie na luz nie koniecznie powinienem poruszać ten temat to jednak potrafi przerazić mnie podejście niektórych osób do części garderobianej.

packshot poznań 1920
Wielu fotografów uważa, że jeśli są artystami (a przynajmniej powinni być) to muszą to wyrażać również strojem. Niekiedy ocierało się to o komizm, gdyż osoba, która powinna być jak najmniej widoczna „latała” naokoło najważniejszej pary niczym kolorowy błazen przy królu i królowej.

Jeden z moich nauczycieli powiedział kiedyś, że w Polsce jeśli chce się być fotografem, prowadzić studio fotograficzne i robić zdjęcia ślubne to 6 dni w tygodniu musze być komercyjny, a jeden dzień zostaje na bycie artystą. Na dzień dzisiejszy nie zgadzam się z tym że usługi nie mogą przeplatać się ze sztuką, lecz trochę prawdy w tej wypowiedzi było, bo jednak w pracy nie możemy w pełni wyrażać siebie – a przynajmniej nie strojem.
Dlatego zamiast kolorowej koszulki i poszarpanych jeansów na wesele zakładam strój, który nie będzie odbiegał od tłumu, aby się nie wyróżniać, bo w końcu to nie fotograf jest najważniejszy. Do tego dominantą koloru jest czarny lub jego odcienie, aby być mniej dostrzeganym (tak jak operatorzy podczas występów scenicznych na żywo).

Oczywiście nie przesadzam w drugą stronę zakładając surdut, jedynie kamizelkę na koszulę, a dlaczego – z prostej przyczyny – robiąc zdjęcia wykonuję bardzo dużo różnych ruchów i marynarka przeszkadzałaby m.in. przy zmianie obiektywu zaczepionego w tylnej części pasa. Wiele czynności należy wykonać szybko, ale również i delikatnie, aby nie upuścić sprzętu.

À propos wątku przypomina mi się historia, gdy pewien ksiądz zdziwił się, że nie posiadałem marynarki –przecież on „ w złocie” i „nawet kościelny w garniturze”, a fotograf? Oczywiście przepych na jego szatach jest nieodłącznym elementem w jego pracy, natomiast w mojej takim elementem jest wykonywanie (czasami skomplikowanych) ruchów, które w marynarce mogą dosięgnąć miana wybryków z „Mission Impossible”