Fotografia ślubna Poznań 002

Założyć spodnie, czy koszulę?

Wybrać fotografie, czy film?

Jestem fotografem, zatem moja odpowiedź powinna być oczywista: FOTO!

Jednak nie jest tak do końca, bo uważam te dwie usługi są tak samo odrębne jak oprawa muzyczna, czy też cateringowa. Choć obydwie mają na celu uwiecznienie ważnego dla Was wydarzenia, to jeżeli nie macie dużych ograniczeń finansowych wstrzymajcie stawianie tych usług na przeciwnych szalach wyboru.

fotografia ślubna poznań 22Co jeśli fundusz jednak nie pozwala na podwójną pamiątkę?

Fotografia zatrzymuje moment, przedstawia nam fragment historii, którą sobie sami w głowie układamy… zdjęcia są jak krzemienie rozpalające w naszych głowach płomienie wspomnień.

Film wyzwala od sięgania do wspomnień , poprzez dokładniejsze przedstawienie następstw wydarzeń opatrzonych do tego dźwiękiem. Film lepiej zapamiętuje ogół, a fotografia szczegóły.

Piszę tutaj oczywiście o usługach dobrze wykonanych. Odradzam podejścia na zasadzie: dobry fotograf + przypadkowy kamerzysta, czy też odwrotnie.

Jeśli brakuje funduszy na zdjęcia i film równie wysokiego poziomu, to lepiej zdecydować się na jedną opcję i z wyższej półki. Powód jest prosty: słabo zrobiony materiał nie zachęca do oglądania i będzie tylko latami zbierał kurz, ponieważ wracając do wspomnień sięgniemy po lepiej wykonane pamiątki. Przestrzegam też przed łączeniem amatorów z profesjonalistami również z powodu jakości pracy: profesjonalista wie, że ma zrobić jak najlepszy materiał, ale nie jest sam, a amator często „niechcący” potrafi wejść w najlepszy kadr, co wspaniale obrazuje filmik.

Pisząc ten post kierowałem się doświadczeniem, by z zamierzenia pomóc Wam w jednym z wielu wyborów związanych z organizacją uroczystości. Niestety muszę też wspomnieć o fakcie, który w podjęciu decyzji NIE pomoże: przez te wszystkie lata spotkałem się już z zaprzeczeniem każdej opisanej powyżej reguły, aczkolwiek rzekomo „wyjątki potwierdzają regułę” ;)